sudoku kezdőknek
2020. május 30. írta: sudokuguru

sudoku kezdőknek

1.pngsudoku vagy szudoku. Van aki “sudoku”-nak, van aki “szudoku”-nak ejti. Kinek hogy tetszik. A játék ettől még ugyanaz.

A sudoku egy olyan keresztrejtvény, amibe számokat kell írni, de nem mindegy, hogy hogyan. Az általános, hagyományos sudoku egy 9×9 cellából álló rács, ami kilenc kisebb, 3×3-as blokkra osztható. Néhány cella alapból ki van töltve 1 és 9 közötti számok valamelyikével. A feladat, hogy az üres cellákba úgy írjuk be a számokat, hogy vízszintesen, függőlegesen és a kisebb, 3×3-as blokkokban egy-egy szám 1-től 9-ig pontosan csak egyszer szerepeljen.

Ok, általában ezt mindenki tudja, de hogyan kell játszani? Az alábbi pár sor Neked szól, ha még nem ismered, de szeretnéd megismerni a játékot.

Hogyan is kezdj neki egy játéknak? Válassz egy sudoku keresztrejtvényt. Jó, jó, de melyiket válaszd, hogy sikerélményed is legyen és végig meg tudd oldani? A könnyű sudokuval kezdd mindenképp. Oké, mondhatod, de honnan tudod, hogy melyik az? Keress olyat, ahol minél több szám van kezdetben megadva, mert annál könnyebb a feladat.

Ha a választással megvagy, akkor van egy egyszerű módszer, amivel hozzá foghatsz játszani. Számold meg, melyik számjegyből van a legtöbb a táblában. Mindegyik számból maximum 9 lehet, azaz max 9 db 1-es, max 9 db 2-es, …stb.

Példaként most nézzük a fent megadott rejtvényt, és számoljuk meg a számjegyeket: az 1-esből 3, a 2-esből 2, a 3-asból 3, a 4-esből 2, az 5-ösből 3, a 6-osból 5, a 7-esből 3, a 8-asból 5, 9-esből 4. A 8-asból és a 6-osból van tehát a legtöbb, azaz 5-5 db. Válasszuk ki az egyik olyan számjegyet, amiből a legtöbb van a táblában. Legyen mondjuk a 8-as.

2.png

A játékterület 9 darab 3×3-as blokkra van osztva, ami vastag vonallal van jelezve. Keressünk olyan blokkot, amiben nincsen a választott szám. A fenti esetben 4 ilyet kell találnunk,

Nézzük sorba a blokkokat és próbáljuk meg megkeresni a 8-asok helyét. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy egy adott blokkon átmenő, vízszintes sorokban és függőleges oszlopokban keressünk olyan számot, amit választottunk, és ha találtunk, húzzuk ki (gondolatban) az adott sorhoz vagy oszlophoz tartozó, blokkon belüli cellákat, mert oda már nem írhatunk ugyanolyan a számot. Ha a kihúzásokkal megvagyunk és a blokkon belül csak egy üres cella maradt érintetlenül, akkor beírhatjuk a számot, ha több, akkor hagyjuk üresen mindet, és nézzük a következő blokkot.

Az első ilyen blokk, amiben nincsen  8-as, az a táblázat első sorának második blokkja. A blokkon átmenő egyik sorban és két oszlopban találunk 8-ast, így azokat a sorokat és oszlopokat húzzuk ki (pirossal jelölt cellák). Ha végeztünk, láthatjuk, hogy csak egy hely marad üresen (zölddel jelölve), amit nem  érintettünk, így oda kerül a 8-as.

3.png

Az első üres blokkal tehát megvagyunk, jöhet a következő, a táblázat harmadik blokkja. Ott játszuk el ugyanezt, keressük meg a 8-as lehetséges helyét kihúzásokkal, és ha csak egy cella maradt üresen, akkor oda írjuk bele, ha nem, akkor lépjünk tovább. Amint látjuk, itt két üres hely maradt (sárgával jelölt cellák), így ide ne írjunk most semmit.

4.png

A következő blokk most a közvetlen alatta lévő. Keressük meg a 8-as helyét. A blokkon átmenő sorokban és oszlopokban találunk 8-ast, így azokat a sorokat és oszlopot megint húzzuk ki (pirossal jelölt cellák).

5.png

Már csak egy blokk van, ahol még nem jártunk, ez pedig a 7. Kihúzások után láthatjuk, hogy egy üres hely maradt, ahova beírhatjuk a 8-ast.

6.png

Egyszer végigértünk minden olyan blokkon, ahol nem volt megadva a kiválasztott szám kezdetben, de volt egy olyan, ahova nem tudtuk beírni, mivel két üres hely maradt kihúzások után. Most visszatérhetünk ide, és megnézhetjük, hogy meg tudjuk-e most keresni az adott szám helyét. Ha mindent jól csináltunk, akkor igen.

7.png

Most már minden blokkot sikerült kiegészíteni 8-assal, de ha nem így lett volna, akkor a táblázat más számmal való kitöltése után visszatérhetünk erre a számra.

Ha az elsőre kiválasztott számmal megvagyunk, akkor jöhet a következő, amiből második legtöbb szám a táblában. Ha ezzel is végigértünk, akkor folytassuk a többivel hasonló módon. Ha megvolt minden szám, de még mindig van üres cella, akkor kezdjük előről, vagy folytassuk tetszőleges sorrendben.

Ez az egyik legegyszerűbb megoldási logika, amivel ki lehet tölteni egy sudokut, de ezen kívül vannak sokkal gyorsabb módszerek is. Ezekről és a 3 dimenziós változatáról a későbbiekben lesz szó.

Jó játékot addig is!

A bejegyzés trackback címe:

https://su3doku.blog.hu/api/trackback/id/tr415729880

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása